Een feit: Saudi-Arabië organiseert WK van 2034

Kogel door de kerk: Saudi-Arabië organiseert nu al controversieel WK van 2034

11 december 2024 om 16:49

Het hing al even in de lucht, maar is nu een voldongen feit: het WK van 2034 wordt gespeeld in Saudi-Arabië. Dat heeft de FIFA woensdag bekendgemaakt op een online congres. 

Normaal gesproken gaat de toewijzing van een WK gepaard met de nodige spanning. Daar was nu geen sprake van. Er was namelijk maar één bid. Dat Saudi-Arabië aan de haal zou gaan met het eindtoernooi, werd eigenlijk twee jaar terug al duidelijk. Toen zat FIFA-baas Giannia Infantino tijdens de openingswedstrijd van het WK in Qatar naast de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman, die een sjaal van Qatar om de hals droeg. 

Saudi-Arabië droomde al langer van het organiseren van een WK. Om de kansen te vergroten zocht het land steun buiten Azië. Uit onderzoek van The New York Times bleek dat Infantino geholpen heeft in dat proces. Het aanstaande WK is al geruime tijd omgeven door controverse, en dat zal de komende periode niet veranderen. Daar liggen meerdere redenen aan ten grondslag. 

De wijze waarop Saudi-Arabië de voorbije jaren aan zieltjes heeft gewonnen bij de FIFA wordt bekritiseerd. Daarnaast worden de mensenrechten in het land geregeld geschonden. Amnesty International sprak zich daar al meerdere keren over uit. De KNVB bracht eerder op woensdag al een statement naar buiten. De Nederlandse voetbalbond presenteerde zich twee jaar terug nog als fervent criticaster van het eindtoernooi in Saudi-Arabië, maar werd steeds milder. 'Wij zijn een voetbalbond en zullen, als we ons plaatsen, in de basis overal ter wereld voetballen', schrijft de KNVB. 

Stadion van 350 meter boven de grond
Het is nog niet duidelijk wanneer het WK van 2034 gespeeld wordt, maar de kans is groot dat het net als in 2022 om een winter-WK zal gaan. De temperaturen in Saudi-Arabië liggen immers ook hoog, net als in Qatar. Wat wel duidelijk is, is dat het land het trekken van de portemonnee niet zal schuwen. Er moeten elf nieuwe stadions gebouwd worden, waarvan acht in hoofdstad Riyad. Er moet ook een stadion komen dat 350 meter boven de grond uitsteekt. Dat stadion moet gebouwd worden in NEOM, een stad die op dit moment nog niet bestaat. Het stadion moet volledig draaien op duurzame energie. Ook moet er een nieuw vliegveld gebouwd worden, evenals nieuwe treinverbindingen.