Zeven mogelijke assistenten voor Heitinga bij Ajax

Ajax steunt Heitinga en kiest voor extra assistent: zeven kandidaten

90Reacties

Ajax lijkt ondanks het matige spel vertrouwen te geven aan John Heitinga. Het leven van de onder vuur liggende trainer moet iets makkelijker worden gemaakt met een extra assistent. Wie dat moet worden is nog onduidelijk, maar VoetbalPrimeur zet zeven kandidaten op een rij.

De baan van Heitinga leek even aan een zijden draadje te hangen. De voormalige verdediger kreeg het spel nog niet op de rit, maar vooral de - naïeve - wijze waarop er van Olympique Marseille werd verloren kwam hard aan in Amsterdam. Met een 3-1 achterstand bij Sparta had zijn vonnis zomaar getekend kunnen zijn, maar dankzij Wout Weghorst en Oscar Gloukh werd er nog een punt uit het vuur gesleept (3-3).

Directeuren Alex Kroes en Marijn Beuker houden Heitinga daarom in het zadel, al is er wel het besef dat er iets moet veranderen bij Ajax. Dat moet gebeuren in de vorm van een extra assistent, die wat taken van het clubicoon kan overnemen. Heitinga bevestigde de berichtgeving van onder meer Voetbal International en De Telegraaf op een persconferentie.

Dwight Lodeweges
Dwight Lodeweges assisteerde Heitinga al eerder in de Johan Cruijff Arena tijdens diens interim-periode. Samen zaten ze toen 21 wedstrijden op de bank, maar in het kielzog van het clubicoon moest ook hij vertrekken. Lodeweges stond bij clubs als PEC Zwolle, SC Cambuur en sc Heerenveen op eigen benen, maar gedijt het best in een rol op de achtergrond.

Zo fungeerde de in Canada geboren trainer als rechterhand van Ronald Koeman bij het Nederlands elftal, waar hij opviel met zijn briefje tegen Duitsland. Lodeweges heeft zijn strepen verdiend en staat te boek als vakman. Momenteel dient hij als klankbord voor RKC-coach Sander Duits.

Dwight Lodeweges en John Heitinga op de bank bij Cambuur - Ajax (2023)© Pro Shots

Andries Ulderink
Andries Ulderink trok deze zomer in het kielzog van Erik ten Hag naar Bayer Leverkusen, maar dat avontuur kwam na twee maanden abrupt ten einde. Ook hij heeft al een verleden bij Ajax, waar hij onder meer de assistent was van Jaap Stam bij de beloften. Daarvoor was hij zelf eindverantwoordelijke bij De Graafschap en Go Ahead Eagles.

Na zijn tijd bij Ajax werkte Ulderink onder Ron Jans (FC Twente), Mark van Bommel (Royal Antwerp FC) en Philippe Clement (Rangers FC). Marc Overmars haalde hem kortstondig als hoofdtrainer terug naar de Belgische club, waarna hij Ten Hag volgde naar Duitsland.

Alex Pastoor
Alex Pastoor was ooit één van de kroonprinsen van het Nederlandse trainersgilde, maar maakte die belofte niet echt waar. Hij stond aan het roer bij Excelsior, NEC en Slavia Praag, waarna hij terugkeerde bij AZ als assistent van Marco van Basten. Die laatste stopte snel, maar na een interim-periode werd ook Pastoor hardhandig aan de kant gezet.

Pastoor zat nog op de bank bij Sparta, Altach en Almere City FC. Momenteel is hij assistent van Patrick Kluivert bij Indonesië en maakt hij indruk als analist voor Ziggo Sport.

Alex Pastoor als analist bij Ziggo Sport© Pro Shots

Dennis van der Ree
Dat Ajax niet per se een grote naam zoekt, blijkt wel uit de interesse in de veelbelovende De Graafschap-assistent Thomas Duivenvoorden. Ook Dennis van der Ree is niet al te bekend bij het grote publiek, maar hij werkte bij SC Cambuur samen met Arne Slot en Marcel Keizer en doorliep de trainerscursus met Heitinga.

Van der Ree stond op eigen benen bij FC Groningen, maar dat verliep niet al te succesvol. Sinds 2023 is hij een tactisch gewaardeerde assistent bij Go Ahead Eagles. In Deventer stond hij achtereenvolgens René Hake, Paul Simonis en nu Melvin Boel bij.

Henk ten Cate
Henk ten Cate ergerde zich vorig jaar kapot aan het voetbal van Ajax onder Francesco Farioli, maar hij sprong bij Goedemorgen Eredivisie juist opzichtig in de bres voor John Heitinga. Is zijn vurige betoog een eerste aanzet tot een soort mentorschap van zijn oude pupil? Zelf greep hij als trainer van Ajax net naast de titel in 2007 na een dramatische ontknoping op de slotdag.

Ten Cate was verder onder meer coach van clubs als Sparta, NAC Breda en Vitesse. Zijn grootste successen boekte hij samen met Frank Rijkaard bij FC Barcelona. Ook was hij nog assistent-trainer bij Chelsea. Zijn ervaring kan Heitinga goed van pas komen.

Henk ten Cate te gast bij Rondo© Pro Shots

Alfons Groenendijk
Alfons Groenendijk was in dat spectaculaire seizoen 2006/2007 de assistent van Ten Cate bij Ajax. Na periodes bij FC Den Bosch en Willem II keerde de oud-speler van de club nog eens terug in Amsterdam, ditmaal als coach van de onder 19 en de beloften. Hij weet daarmee hoe de hazen lopen in Amsterdam.

Groenendijk was verder onder meer nog de rechterhand van Nuri Sahin bij Antalyaspor. Het meest recent had hij de leiding over Jong PSV, maar afgelopen zomer kondigde hij zijn vertrek aan. Een nieuwe uitdaging vond hij echter nog niet.

Winston Bogarde
Winston Bogarde zag het verval bij Ajax de laatste jaren met lede ogen aan, zo gaf hij al eens te kennen. De voormalige verdediger werd ondanks een handreiking van zijn kant echter nog niet teruggehaald. Als assistent van Erik ten Hag nam hij tussen 2020 en 2022 de Amsterdamse verdedigers stevig onder handen. Ook besteedde hij veel aandacht aan de restverdediging.

Dat laatste facet is de laatste jaren stevig verwaarloosd, zo lijkt het. Ook dit seizoen houdt Ajax te vaak open huis achterin. Bogarde kan dat wellicht een halt toeroepen, maar wel komt er een dominante persoonlijkheid binnen. Bogarde was eerder al individueel trainer in de jeugd en assistent van Michael Reiziger en Mitchell van der Gaag bij Jong Ajax.

Winston Bogarde geeft instructies aan Timber en Martínez (Ajax)© Pro Shots