
PSV-aanwinsten op rapport: blessuregolf teistert nieuwelingen, één hoog cijfer
Na twee kampioensjaren op rij vertrokken afgelopen zomer meerdere steunpilaren bij PSV. Technisch directeur Earnest Stewart stond voor de zware taak om geschikte opvolgers te vinden. In totaal kwamen er tien nieuwe spelers naar Eindhoven. VoetbalPrimeur maakt de balans op en deelt rapportcijfers uit aan de nieuwelingen.
Nick Olij, Ruben van Bommel, Matej Kovar, Yarek Gasiorowski, Kiliann Sildillia, Alassane Pléa, Dennis Man, Paul Wanner, Myron Boadu en Annas Salah-Eddine; allen maakten de stap naar PSV. Met het nieuwe tiental staat PSV na acht speelrondes op de tweede plek in de Eredivisie, drie punten achter koploper Feyenoord. In de Champions League werd na een pijnlijke thuisnederlaag tegen Union Sint-Gillis op bezoek bij Bayer Leverkusen knap het eerste punt gepakt. De rapportcijfers van de PSV-aanwinsten zullen in chronologische volgorde uitgedeeld worden: de speler die afgelopen zomer als eerst kwam, Olij, wordt het eerst onder de loep genomen.
Nick Olij - x
Gekocht van: Sparta Rotterdam
Statistieken: nog geen wedstrijden
Door de exit van Walter Benítez en de wens van Joël Drommel om aan spelen toe te komen haalde PSV twee nieuwe keepers. Olij, op dat moment derde keeper van het Nederlands elftal, kwam voor drie miljoen euro over van Sparta Rotterdam. Al snel bleek dat hij de concurrentiestrijd moest aangaan met Kovar.
Die strijd verloor hij van de Tsjech. Olij wacht nog altijd op zijn eerste officiële minuten als PSV’er en dus is het eigenlijk onmogelijk om hem een rapportcijfer te geven. Dat hij als keeper van Oranje binnenkwam en die plek nu kwijt is, in combinatie met zijn reserverol bij PSV, zal Olij zelf teleurstellen.
© Pro ShotsRuben van Bommel - 7,5
Gekocht van: AZ
Statistieken: acht wedstrijden, vier goals en geen assists
Het noodlot sloeg in de topper tegen Ajax (2-2) toe. Van Bommel staat met een zware blessure lange tijd aan de kant, in de korte periode waarin hij zich kon tonen heeft hij bewezen een absolute meerwaarde te zijn voor PSV. Met zijn diepgang is Van Bommel een constante dreiging en daarbij heeft de aanvaller een gevaarlijk schot in huis.
De 21-jarige Van Bommel moet niemand minder dan Noa Lang doen vergeten in het Philips Stadion en in de acht wedstrijden die hij tot dusver speelde is hij daar overall met vlag en wimpel voor geslaagd. Daarbij: Van Bommel werd als recordaankoop door PSV gehaald, waardoor de verwachtingen ook hoog mogen zijn. Tot zijn blessure heeft de buitenspeler zijn prijskaartje waargemaakt.
© Pro ShotsMatej Kovar - 6
Gehuurd van: Bayer Leverkusen
Statistieken: elf wedstrijden, twee clean sheets
Bosz hakte na de voorbereiding de knoop door en benoemde Kovar tot eerste keeper van PSV. De Tsjech wisselt goede momenten af met mindere en kan de Eindhovense fans nog niet helemaal overtuigen waarom hij wekelijks onder de lat staat. In de voorbereiding ging hij de mist in tegen Athletic Club, gedurende het seizoen is Kovar ook geregeld te betrappen op schoonheidsfoutjes.
Die werden hem en PSV niet fataal en dus scoort Kovar een studententien. De technische staf van PSV zal hopen dat de sluitpost snel stappen zet, al zijn z’n optredens tot op heden geen reden om in te grijpen onder de lat.
© Pro ShotsYarek Gasiorowski - 7
Gekocht van: Valencia CF
Statistieken: elf wedstrijden, twee goals en één assist
Zowel PSV als Feyenoord aasde afgelopen zomer op Gasiorowski. De Eindhovenaren gingen er met de Spanjaard met Poolse roots vandoor. De imposante linkspoot maakt direct impact, is een vaste waarde en laat zien veel potentie te hebben. Wat dat betreft is de komst van Gasiorowski een schot in de roos.
Dat hij amper Engels spreekt, is een mankement. Onder meer Ryan Flamingo zei dit seizoen al dat er vooral middels simpele voetbaltermen – en in het Spaans – gecommuniceerd wordt en dat maakt coaching in de PSV-defensie lastig. PSV toonde recent beelden dat Gasiorowski bezig is Engels onder de knie te krijgen. Dat geeft de burger in Eindhoven moed.
© Pro ShotsKiliann Sildillia - 5,5
Gekocht van: SC Freiburg
Statistieken: vijf wedstrijden, geen goals of assists
Met Sergiño Dest, Mauro Júnior, Anas Salah-Eddine en Sildillia heeft PSV vier backs voor twee posities in de gelederen. De Franse aanwinst is tot dusver het kind van de rekening, al speelde hij al wel twee keer negentig minuten. Sildillia, voormalig Frans jeugdinternational, staat tevens al weken aan de kant met een dijbeenblessure.
In de wedstrijden die hij speelde, bleek dat hij nog stappen moet zetten om op het niveau van Dest en Mauro te komen. Het oogt vrij druistig en ongepolijst wat Sildillia laat zien. De vleugelverdediger heeft nog te leren, wil hij een onbetwiste basiskracht worden.
© Pro ShotsAlassane Pléa - 6
Gekocht van: Borussia Mönchengladbach
Statistieken: drie wedstrijden, één assist
Net als Van Bommel staat ook Pléa voor een lange periode aan de zijlijn met een zware blessure. De 32-jarige (schaduw)spits begon voortvarend en blijkt een ander type aanvalsleider dan Ricardo Pepi en Luuk de Jong te zijn. Pléa is uitstekend in het meevoetballen en weet zich te positioneren in de zestien van de tegenstander.
Wegens het gebrek aan speelminuten is het moeilijk om een cijfer aan de beginperiode van Pléa bij PSV te hangen. Er zit muziek in, dat is zeker. Na de winterstop kan de routinier weer laten zien waarom de Eindhovenaren hem hebben overgenomen van Borussia Mönchengladbach.
© Pro ShotsDennis Man - 6,5
Gekocht van: Parma
Statistieken: zes wedstrijden, één goal en twee assists
Hij begon uiterst matig en werd in zijn eerste twee wedstrijden in de rust gewisseld. Er klonk al kritiek op Man, die met de kennis van nu simpelweg aanpassingstijd nodig had. In de laatste duels voor de interlandbreak liet de Roemeen zijn kwaliteiten zien en daarmee scoort hij een goede voldoende.
Als Man de lijn van vlak voor de interlandperiode kan doortrekken, heeft PSV er een heel goede buitenspeler bij. Man kan passeren en heeft een eindpass in huis. Met zijn 27 jaar zal verwacht worden dat de aanvaller dit seizoen gelijk een belangrijke rol grijpt.
© Pro ShotsPaul Wanner - 6
Gekocht van: Bayern München
Statistieken: vijf wedstrijden, geen goal of assist
Malik Tillman, ooit gekomen van Bayern München, vertrok, Wanner bewandelde vanuit Zuid-Duitsland de weg naar Eindhoven. Er werd in Nederland met - terechte - bewondering gekeken naar de manier waarop PSV het negentienjarige talent kon inlijven. Tot op heden heeft Wanner niet kunnen laten zien waarom de Eindhovenaren vijftien miljoen euro hebben afgetikt – vandaar de nipte voldoende.
Te streng mag Wanner tegelijk niet beoordeeld worden. Trainer Peter Bosz legde eind september uit waarom de Duitse spelmaker een lange aanloopperiode nodig heeft. Wanner kampte met een enkelblessure en moet zich volgens de oefenmeester eerst volledig vrij voelen om zijn kwaliteiten te tonen.
© Pro ShotsMyron Boadu - x
Gekocht van: AS Monaco
Statistieken: twee wedstrijden, één goal
In het slot van de transferwindow werd Boadu door PSV uit zijn lijden verlost bij AS Monaco. In zijn enige Eredivisie-wedstrijd tot nu toe, tegen NEC (3-5), bewees hij direct waarvoor hij gehaald is: voor zijn goals. Een aantal dagen later tegen Union Sint-Gillis ging het fout. Boadu moest zes minuten na zijn invalbeurt naar de kant met een blessure.
Die blessure houdt Boadu al een tijd aan de kant. Met Pepi en Pléa heeft de 24-jarige aanvaller forse concurrentie in de punt van de aanval. Wanneer hij volledig fit is, zal blijken wat Boadu aan PSV kan toevoegen.
© Pro ShotsAnass Salah-Eddine - 7
Gehuurd van: AS Roma
Statistieken: zes wedstrijden, geen goal of assist
Bij AS Roma kwam Salah-Eddine er niet aan te pas en dus werd een huurdeal met PSV gesloten. Als linkervleugelverdediger maakt de voormalig jeugdinternational van Oranje indruk. In balbezit komt Salah-Eddine geregeld uit als middenvelder, waar PSV dan met een overtal aanvallen kan opzetten. Vooral hetgeen Salah-Eddine aan de bal laat zien, is veelbelovend.
Razendsnel heeft Salah-Eddine zich de speelstijl van PSV eigen gemaakt. Hij lijkt vanaf hier enkel nog maar meer te kunnen groeien. Zijn spelinzicht, dynamiek en technische vaardigheden lijken PSV dit seizoen te gaan helpen.
© Pro Shots
















