Ajax-afdankertje Forbs floreert in België

Ajax-afdankertje Forbs bloeit op in Brugge: 'Hier kreeg hij een eerlijke kans'

Update: 14 november 2025 om 10:15
56Reacties

Hoe kan het dat Carlos Forbs, die door menig Ajax-fan én voetbalvolger verguisd werd toen hij nog in de Eredivisie speelde, plotseling zó goed rendeert in België bij Club Brugge? VoetbalPrimeur legt deze vraag voor aan Daan Slingers, de hoofdredacteur van de Belgische editie van VP.

De fans in het Jan Breydelstadion wisten vorige week woensdag niet wat ze zagen. Hun Brugge speelde een fenomenale wedstrijd tegen FC Barcelona. De uitblinker? Forbs. De pijlsnelle Portugees gaf een assist, en maakte twee van de drie Belgische doelpunten. De topwedstrijd van Forbs staat in schril contrast met drie maanden terug. Toen vertrok de aanvaller via de achterdeur bij Ajax, dat hem voor zes miljoen euro aan Brugge verkocht. En dat terwijl de Amsterdammers in 2023 nog 14 miljoen euro voor hem betaalde. Opluchting heerste bij het leeuwendeel van de Ajax-fans. Opluchting om het feit dat de club erin geslaagd was toch nog een aanzienlijke som te vangen voor de speler die in de Johan Cruijff Arena nooit wist te imponeren.

'In België kreeg hij een eerlijke kans'

"Natuurlijk gingen de teksten van de Nederlandse analisten en journalisten hier snel rond", vertelt Slingers. "Maar ondanks hoe negatief er bij jullie gedaan werd, kreeg hij in België een eerlijke kans om zich te bewijzen. De fans van Brugge waren ook helemaal niet negatief toen ze hem haalden."

Al snel laat Forbs, die vorig seizoen nog op huurbasis bij Wolverhampton Wanderers speelde, zien een aanwinst te zijn. In zijn eerste twintig wedstrijden voor Brugge is hij betrokken geweest bij tien doelpunten. Vijf keer als afmaker, vijf keer als voorbereider. Hoe kan het dat hij opeens zo goed rendeert? "Je hebt dit seizoen twee Club Brugges", gaat Slingers verder. "Een Brugge in de Champions League, en een Brugge in de competitie. Wanneer er in de competitie gespeeld wordt, is het minder het spel van Forbs. In België wordt de bal immers aan Club Brugge gelaten."

'De truitjes van Barcelona waren zeiknat'

Op Europese avonden is dat minder het geval. "Voor alle duidelijkheid: hij is niet slecht in de Jupiler Pro League, maar in de Champions League komt de kracht van Forbs juist naar boven. Dan hij met dat grote lichaam op snelheid achter achterhoedes duiken. En met dat lichaam zet je hem gewoon heel moeilijk van de bal." En dat hebben Frenkie de Jong en co. vorige woensdag aan de den lijven ondervonden. "De truitjes van Barcelona waren een dag na de wedstrijd nog altijd zeiknat."

Ondersteunend beeld bij het artikel

Heeft Ajax een fout gemaakt door Forbs al na twee seizoenen te laten vertrekken? "Volgens mij is het geen verbazing als we zeggen dat Forbs geen typische Ajax-rechtsbuiten is. Ik vind het niet raar dat Ajax hem liet gaan. Ik vond het raar dat ze hem haalden. Als Forbs mee had gedaan tegen Galatasaray, had Ajax niet plotseling met 3-0 gewonnen. Maar doordat Forbs meedeed tegen Barcelona, kon Brugge wel een punt pakken tegen Barcelona."

'Lang en Forbs kun je niet vergelijken'

Brugge heeft al vaker bewezen een plek te zijn waar aanvallers met een Eredivisie-verleden kunnen schitteren. Wat te denken van Noa Lang, die tussen 2021 en 2023 week in week uit schitterde bij de negentienvoudig landskampioen van België. Is Forbs (potentieel) van hetzelfde niveau? "Lang en Forbs kun je niet vergelijken. Toen Lang in België speelde, was hij gewoon samen met Hans Vanaken de beste en beslissende speler van de competitie. Lang heeft tegen iedereen in België wel gescoord of een assist gegeven. Dat gaat Forbs niet doen, maar dat moet je ook niet van hem verwachten en dat hoeft niet."

Feit is dat het hard gaat met Forbs. Na zijn masterclass tegen Barcelona riep bondscoach Roberto Martínez hem zelfs al op voor het nationale team van Portugal. Waar ligt het plafond van de voormalig Ajacied? "Laat Forbs maar even zich rustig verder ontwikkelen bij Club Brugge", tempert Slingers het enthousiasme. "Hij is hier nog geen half jaar. Als hij ooit een transfer maakt, moet hij naar een ploeg die zijn type voetbal speelt. Waar hij zijn kracht en snelheid kan gebruiken."