
Oekraïense AZ'er deelt hartverscheurend verhaal: 'Ik was bang voor mijn familie'
Bohdan Budko speelt sinds begin 2023 voor AZ, dat hem overnam van Shakhtar Donetsk. De twintigjarige Oekraïner speelde nog in zijn vaderland toen de oorlog met Rusland uitbrak. Budko blikt in gesprek met ESPN terug op die moeilijke tijd.
"24 februari 2022, toen is de oorlog tegen Rusland begonnen. Alles is gestopt. Iedereen dacht alleen maar hoe we nog door konden gaan en hoe we moesten leven. Voetbal liep daar natuurlijk een beetje op achter", vertelt de middenvelder. "Het was heel erg, ik was bang voor mijn familie."
De ouders van Budko woonden dicht bij de Russische grens. "Je kan alleen denken of ze nog naar je toe komen. Dat was heel erg. Gelukkig is dat goed gekomen. Nu zijn we heel blij dat we nog leven." Zijn ouders vluchtten van Kharkiv naar Kiev, waar Budko en zijn zus woonden. "Normaal duurt dat vijf à zes uur met de auto. Nu moesten ze twaalf tot vijftien uur reizen."
"Dan denk je alleen maar na over waar ze zijn, wanneer ze komen, of alles goed is, ze eten, drinken en benzine hebben om door te gaan... Dat was heel moeilijk." De familie Budko vluchtte uiteindelijk, met behulp van Shakhtar, naar Bergamo in Italië. "Daar was ik toen drie maanden. Ik wilde in Oekraïne blijven en alles doen om het land te supporten. Maar als je zestien bent, kan je niet veel doen. Mijn keuze was om door te voetballen. Dat was moeilijk."
"Je laat alles achter je: alle jaren in Oekraïne, alle spullen die je hebt... Vanaf nul beginnen." Budko is sinds dit seizoen onderdeel van Jong AZ, dat uitkomt in de Keuken Kampioen Divisie. De linkspoot kwam tot dusver tot 25 optredens namens de Alkmaarse beloften, waarin hij twee keer scoorde en één assist gaf. Budko ligt nog tot volgend jaar zomer vast in het AFAS Stadion.

















