
Kraay jr ruilde shirtje met legende: 'Maken we de poten van de hond mee schoon'
Hans Kraay Junior heeft een enorme geschiedenis in Amerika als voetballer. Tegenover De Telegraaf vertelt hij over zijn onvergetelijke tijd in het land, waar het Nederlands elftal mag pogen zich tot wereldkampioen te kronen.
Kraay heeft maar liefst voor vier clubs in Amerika gespeeld. Zijn allereerste club was al in 1979. "Aan het begin van 1979 kreeg mijn vader, technisch directeur van AZ, een aanbieding om coach te worden van Oakland Stompers. En ik, een 19-jarige snotaap en speler van Jong AZ, mocht mee." Oud-spelers als Rob Ouwehand, Dwight Lodeweges en Lex Schoenmaker mochten net als Kraay mee naar Amerika. "Wij kwamen daar aan, helemaal opgewonden natuurlijk. Oakland was om de hoek bij San Francisco, de zon scheen en de California girls waren aantrekkelijk."
De club werd na drie weken echter al verkocht en verhuisde naar een andere stad. "Die (de eigenaar, red.) vertelde dat hij de Stompers had verkocht en dat de club ging verhuizen. Mijn vader vroeg: waarnaartoe?" De club verhuisde naar Edmonton in Canada. "Op dinsdag hadden we nog met 33 graden getraind in Oakland. Toen we op woensdag met het hele handeltje uit het vliegtuig stapten, bleek het in Edmonton -33 te zijn." De club werd op deze manier omgetoverd van de Oakland Stompers naar de Edmonton Drillers.
In die zomer daarop mocht Kraay voor een bedrag dat onder het minimumloon lag voetballen tegen de grootste legendes uit die tijd. "Krol speelde bij Vancouver White Caps, Cruijff, Suurbier en Leo van Veen bij Los Angeles Aztecs, Rijsbergen en Neeskens bij New York Cosmos en Willem van Hanegem en Dick Advocaat bij Chicago Sting. Had ik Guus Hiddink al genoemd? Die kwam uit voor Washington Diplomats."
Kraay speelde uiteindelijk tegen Johan Cruijff. Toen de spelersbus aankwam, holde hij snel naar buiten. "Ik moest het shirt van Cruijff hebben. Johan vond het trouwens prima en zei: Maar wel een beetje rustig aan, hè Hans. Later heb ik hem eens gevraagd wat hij met al die geruilde shirts heeft gedaan. Johan knipoogde: Die heb ik allemaal aan het goede doel gegeven. Behalve die van jou, daar maken we thuis de poten van de hond mee schoon."
In de zomer van 1980 speelde Kraay samen met de legendarische George Best en Guus Hiddink. "Bij het stadion van Fort Lauderdale Strikers, waar hij twee jaar eerder had gespeeld, werd de bus door zestig gillende en bloedmooie blonde vrouwen opgewacht. Lichtelijk watertandend keken Guus en ik toe. Zegt Guus: Zouden er ook niet twee in ons geïnteresseerd zijn?"
Check nu de nieuwste #DoneDeal over Ajax, targets van Feyenoord, potentiële PSV-transfers en véél meer!

















