Voormalig toparbiter Van der Ende: 'De FIFA wil sterren beschermen'

'Dit was onder Blatter niet gebeurd, Infantino laat oren hangen naar een nitwit'

Update: 14 juli 2026 om 19:49
29Reacties

Voormalig Nederlands toparbiter Mario van der Ende is enorm kritisch op de arbitrage tijdens het WK van deze zomer. Volgens de gepensioneerde arbiter worden er veel fouten gemaakt. Ook zegt hij uit ervaring te weten dat de FIFA de grootste voetbalsterren wil beschermen.

"Ik wil niet zeggen dat alle complottheorieën kloppen", begint Van der Ende in gesprek met ESPN. "Wat ik wél uit eigen ervaring weet, van toen ik zelf nog op WK's floot: de FIFA vindt het heel prettig als de grote sterren tot het einde worden beschermd. 'Zij bepalen het imago van het voetbal', vertelde de voorzitter voordat de toernooien begonnen."

Eén beslissing begrijpt de oud-scheidsrechter, die de leiding had over vijf WK-wedstrijden in 1994 en 1998, niet. De gelijkmaker van Engeland in de kwartfinale tegen Noorwegen. De bal leek een kabel geraakt te hebben na een lange uittrap van Ørjan Nyland, maar dit werd later ontkracht door de FIFA. "Hoe kom je erbij? Iedereen ziet dat de bal geraakt wordt. Voor mij is het onbegrijpelijk dat de arbitrage niet ingrijpt. Heel vreemd. En de reactie van de FIFA is weer typisch. 'Laten we het zo summier mogelijk houden'. Daar kun je mee manipuleren", stelt een geïrriteerde Van der Ende.

De inmenging van Donald Trump, die persoonlijk met FIFA-baas Infantino belde over de schorsing van spits Folarin Balogun, zit de voormalig topscheidsrechter niet goed. "Ik denk toch dat dit onder Sepp Blatter haast niet kon gebeuren. Dit kan gewoon niet, dat politiek zo erg vermengd wordt met sport. Die man heeft totaal geen idee van het voetbal. Hoe kan het dat zo'n Infantino zijn oren laat hangen naar zo'n nitwit?", besluit Van der Ende geïrriteerd.

Video